Az összes aminosav közül glutaminból van a legtöbb az emberi testben. A teljes glutamin-mennyiség kb. 60 százaléka a vázizomzatban van. A glutamin feltételesen esszenciális aminosavnak számít, azaz elméletileg a szervezet képes az előállítására, viszont intenzív terhelés vagy betegség esetén a megnövekedett glutamin-igényt már nem tudja kielégíteni, így kívülről történő bevitele szükséges.
Milyen szerepet játszik a glutamin az emberi szervezetben?
A glutamin nagyon sokféle biológiai folyamatban játszik szerepet: gyorsítja a sebgyógyulást, támogatja az emésztőrendszer egészségét, elősegíti a tejképződést az szoptató anyákban, támogatja az agy egészségét és a mentális energiát, csökkenti az alkohol iránti sóvárgást, hogy csak néhányat említsünk.
Mivel az izomszövetek nagy részét is a glutamin adja, az izomépítéshez elengedhetetlen a jelenléte. Ha viszont szűkösen áll rendelkezésre, a szervezet az izomszövetből szabadít fel glutamint, ha szüksége van arra a létfontosságú szervek (bélrendszer, tüdő) működtetéséhez vagy egyéb létfontosságú (pl. immunrendszeri) folyamatokhoz.
A kemény edzések (különösen a túledzés) vagy a fizikai stressz más formái (pl. éhezés, súlyos sérülés, betegség, trauma) jelentősen megemelik a szervezet glutamin igényét. Ennek az magyarázata, hogy az immunrendszer különböző sejtjei (mint pl. a limfociták és a makrofágok) a glutamint használják elsődleges üzemanyagnak. Amikor tehát az immunrendszer hirtelen munkára kényszerül (akár betegség, akár a kemény edzések hatására), „hozzányúl” az izomsejtek glutamin készletéhez. Ha ezt a glutamin mennyiséget nem pótoljuk, izomvesztés következik be.
Van a glutaminnak még két tulajdonsága, funkciója, ami biztosan felkelti a súlyzós edzéseket végző érdeklődését. Az egyik a glutamin sejthidratáló, sejtvolumizáló hatása, a másik pedig a növekedési hormon termelésben betöltött szerepe.
Egyértelmű tehát, hogy a glutamin egy sokoldalú, nélkülözhetetlen kiegészítő hatóanyag, amely nem hiányozhat az edzőterembe járók repertoárjából!
A glutamint is 5 grammos adagokban érdemes fogyasztani. A legjobb időpontok erre edzés előtt és után illetve lefekvés előtt vannak.