Vannak a szervezetünkben olyan bacilusok és gombák, amelyek nem a szervezetünk legyengítéséért és megbetegítéséért fáradoznak, hanem pont ellenkezőleg. Olyan mikroorganizmusok a probiotikumok, amelyek az evolúció során testünkben jól megférve szimbiontaként támogatják szervezetünket. Mi biztosítjuk számukra az élőhelyet és a tápanyagokat, ők pedig ezt azzal hálálják meg, hogy segítenek a szervezet optimális működésének a fenntartásában. Számos kutatás igazolta jótékony hatásukat, csökkent létszámuk, gyengébb működésük pedig igen sok, az életben különböző negatív tünetre eredeztethető vissza.
Nem csak egy 1-2 fajt kell ilyenkor elképzelni, hanem rengeteget. Magasabb rendszertani besorolásuk alapján baktérium –és gombatörzsekről szoktunk beszélni.
Az emésztőrendszerben ők alkotják a bélflórát, optimális mennyiségük és működésük elengedhetetlen az egészséges élethez. Kétféleképpen hathatunk pozitívan rá. Egyrészt a probiotikumok mennyiségét növeljük, vagy olyan nehezebben emészthető élelmiszer összetevőket (főként oligoszacharidokat)pl. zabpehely, viszünk be szervezetünkbe, amelyek segítik a jó bacilusok és gombák szaporodását. Ez utóbbiak a prebiotikumok, amelyek a káros bacilusok megtapadását is gátolják a bélfalon, emellett az ásványi anyagok (cink, magnézium, vas stb.) felszívódását segítik. Azon készítmények, amelyekben együttesen megtalálható mindkettő pedig a szimbiotikumok.
Miért is jó, ha a probiotikumok optimálisan működnek?
A fertőzések elleni védelemben az emésztőrendszer kiemelt szerepet kap, egyrészt azért, mert a probiotikumok kiszorítják azokat a bacilusokat, amelyek az egészségünkre károsak.
A bél barrierfunkcióját javítják, tehát a bélrendszerünkbe jutó mérgek felszívódását fékezik meg !
Az immunrendszerünkre is pozitív hatással van!
A fájdalomérzetet pozitívan módosítják, a bélfalunkban lévő kannabioid receptorok számát serkentik, tehát nagyobb felület jut a fájdalomenyhítő anyagok megkötésére, ami főleg sportolóknál jelent előnyt.
Mikor érdemes alkalmazni a probiotikus készítményeket?
Mindenkinek ajánlható, aki nagyobb fokú tápanyag felszívódást akar elérni, de a káros anyagok bejutását szeretné csökkenteni.
Hasmenés estén nagyon sokszor a bélflóránk egyensúlyának felbomlása a kiváltó ok, korunk rendszertelen és minőségben szegény táplálkozási szokásaink során ez igen sokaknál előfordul, ilyenkor nagyon fontos, hogy újra létrehozzuk az egyensúlyi állapotot!
Antibiotikumos kezelések következtében ahogy a káros kórokozók száma egyre csökken, úgy a probiotikumok is megsínylik ezt a kúrát, ekkor nagy szükség van a pótlásukra.
Korunk népbetegsége, a stressz, amelyet nem tudunk mindig elkerülni, a teljes szervezetünkre negatívan kihat, az átlagnál többszöri megbetegedés, a kimerültség, koncentrációhiány sokszor erre eredeztethető vissza, és ha ezt a fő kiváltó okot nem tudjuk megszüntetni, akkor legalább arra kell törekednünk, hogy romboló hatása kompenzálva legyen azáltal, hogy odafigyelünk a testünkre, és a minőségi táplálkozás mellett egyensúlyban tartsuk a bélflóránkat, mert bizony a probiotikumok száma is jelentősen csökkenni tud tartós stressz következtében.
A probiotikus készítmények nem csodaszerek, de főleg a mai korban kiemelten fontos, hogy egészségünket megőrizzük, a szervezetünknek mindent megadjunk, ami szükséges számára.
Ha tüneteink arra eredeztethetőek vissza, hogy bélflóránk egyensúlya felborult, akkor tennünk kell az optimális szint visszaállításáért.
A probiotikumok vásárlásánál azonban tartsuk szem előtt, hogy bélflóránk egyensúlyáért nem egyetlen baktériumtörzs felelős, így valószínű, hogy a panaszokat sem egyetlen mikroorganizmus "típus" lecsökkent száma vagy hiánya okozza. Ezért válasszunk olyan terméket, amely több baktériumtörzset tartalmaz. És ne feledjük, bélflóránk egészségéért mi is sokat tehetünk!